przykłady zabaw integracyjnych dla dzieci

Zabawy integracyjne na koloniach

Ukończyłeś właśnie kurs wychowawcy wypoczynku dzieci i młodzieży, znasz wszystkie regulaminy i przepisy, ale nie masz pomysłu na to jak zintegrować grupę? W jaki sposób aktywnie zorganizować czas uczestnikom wypoczynku?

Nie zapominaj, że pierwsze dni są najważniejsze, dlatego daj z siebie wszystko i już od samego początku wypełnij czas dzieci kreatywnymi zabawami. Czas rozłąki z rodzicem jest trudny dla każdego dziecka, ale jeśli nam  się uda wzbudzić ich zainteresowanie, ta tęsknota będzie o wiele mniejsza.

 

 

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów zabaw o charakterze zapoznawczym. Być może, że doświadczeni wychowawcy również znajdą nieznane im dotąd pomysły na zabawy integracyjne.

 

Domino

 

Opiekun typuje jedną osobę, która będzie pierwszą częścią domina. Uczestnik musi znaleźć drugie dziecko, które będzie do niego pasowało np. pod względem zainteresowań. Wybrana osoba dołącza do pierwszego elementu i szuka kolejnego.  Jeżeli  w grupie nie będzie osoby o tych samych zainteresowaniach,  trzeba zmienić obszar poszukiwań na jakiś inny.

Ciuciubabka

 

 Jednemu z uczestników zawiązujemy na oczach chustę. Jego zadaniem jest złapać pięć osób, które w międzyczasie starają się uciec. Gdy pięć osób zostanie złapane, dziecko będące ciuciubabką zdejmuje na chwilę chustę, tak aby zobaczyło jak wyglądają złapane osoby. Następnie niech znów zasłoni oczy. W międzyczasie złapane dzieci mieszają się. Zadaniem ciuciubabki jest teraz odgadnięcie tożsamość dzieci za pomocą dotyku.

 

A jak aniołek 

 

Dzieci zapisują swoje imiona na rozdanych wcześniej kartkach.  Uczestnicy muszą wymyśleć cechy, które zaczynają się na każdą literę występującą się w imieniu. W kolejnym etapie każdy czyta co wymyślił.

 

zabawy zapoznawcze

Kto tak ma?

 

Wszystkie dzieci siadają w kole. Następnie należy wybrać osobę, która rozpocznie. Ta osoba wstaje i mówi o sobie jedną rzecz, kończąc zdaniem “kto tak ma?” (np. nie lubię groszku, kto tak ma?). Osoby, które “tak mają” wstają i zamieniają się miejscami. Potem kolej przechodzi na następną osobę.

 

Kogo brakuje? 

 

Jest to zabawa z kocem lub chustą animacyjną. Dzieci leżąc na podłodze, zamykają oczy i przykrywają nogi kocem.  Następnie wychowawca chodzi dookoła. Osoba, która zostanie dotknięta musi schować się pod chustą. Zadaniem pozostałych uczestników jest odgadnięcie kogo brakuje.

 

Refleks 

 

Dzieci siedzą w kółku, w środku znajduje się jeden uczestnik  trzymający kij. Dziecko będące w środku wypowiada czyjeś imię, po czym odsuwa się do tyłu zostawiając kij.  Uczestnik, którego wypowiedziano imię musi złapać kij nim spadnie na ziemię. Potem ta osoba wywołuje kolejną itd.

 

Bezludna wyspa 

 

Dzieci siedzą w kółku.  Kolejno każdy uczestnik  opowiada co zabrałby w podróż na bezludną wyspę. Każda rzecz musi zaczynać się na pierwszą literę imienia osoby, która siedzi po prawej stronie osoby mówiącej.