kurs na wychowawcę wypoczynku

Jak zostać wychowawcą półkolonii?

Jakie wymagania stawiane są osobie, która chce pracować w roli opiekuna na półkoloniach?

Myślicie, że każdy nadaje się do tej pracy? Czy Waszym zdaniem jest to łatwa praca? Otóż nie. Opieka nad dziećmi nie należy do łatwych zadań, a zorganizowanie tej opieki tak, żeby dzieci były bezpieczne i jednocześnie się nie nudziły, to już czasami nie lada wyzwanie. Z drugiej strony praca ta sprawia również dużo przyjemności i frajdy.

 

jak zostać wychowawcą na koloniach

Przejdźmy zatem do rzeczy.

Nie każdy może zostać wychowawcą podczas wypoczynku i nie mam tutaj na myśli predyspozycji osobowościowych, chociaż te też są bardzo ważne, a procedury których trzeba dopełnić przed podjęciem zatrudnienia.

Przede wszystkim trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia tzn. ukończyć kurs na wychowawcę wypoczynku. W dzisiejszych czasach kurs jesteśmy w stanie ukończyć w formie online. Nie zrobimy kursu jednak w godzinę. Należy się zapoznać z informacjami jak długo trwa taki kurs, czy będziemy musieli pojechać gdzieś na egzamin, w jaki sposób i w jakim terminie otrzymamy zaświadczenie o zdobytych uprawnieniach, którymi będziemy musieli okazać się podczas ubiegania się o pracę.

 

wymagania jakie musi spełnić wychowawca

 

Poza tym, drugim ważnym dokumentem , który musimy mieć, jest zaświadczenie o niekaralności. Zaświadczenie o niekaralności można uzyskać przez Internet, listownie lub składając formularz w punkcie informacyjnym. Wydawane jest “od ręki”. Kosztuje 20 lub 30 zł.

Opłata za wydanie zaświadczenia o niekaralności wynosi:

  • 20 zł – gdy wniosek złożono elektronicznie
  • 30 zł – gdy wniosek złożono w tradycyjny sposób.

W przypadku wniosku składanego elektronicznie, 20 zł wpłaca się przy wypełnianiu wniosku, za pomocą płatności elektronicznych.

W przypadku wniosku “papierowego”, opłatę w wysokości 30 zł można zapłacić:

  • gotówką w kasie sądu lub w kasie Ministerstwa Sprawiedliwości
  • znakami opłaty sądowej, które można kupić w kasie sądu
  •  przelewem na konto Ministerstwa Sprawiedliwości

Zaświadczenia o niekaralności wydaje Krajowy Rejestr Karny i jest ważne 12 miesięcy. Po upływie roku musimy ponownie wystąpić o zaświadczenie.

Kolejnym ważnym elementem jest książeczka do badań sanitarno-epidemiologicznych. Nie wyrobicie takiej książeczki od ręki więc to tez musicie wziąć pod uwagę podczas planowania zatrudnienia na wypoczynku. Na wydanie takiej książeczki po oddaniu próbki do badania oczekuje się około 3 tygodni. Książeczka będzie Wam potrzebna, jeżeli podczas półkolonii będziecie mieć styczność z pożywieniem, które jest serwowane dzieciom. Nie musicie pracować w kuchni aby były od Was wymagane aktualne badania. Wystarczy, że będziecie podawać dzieciom posiłki w boksach, które przywiezie catering. Książeczkę wydaje się raz i badania mają określony termin ważności. W momencie gdy kończy się ich ważność pamiętać musicie o ponownym wykonaniu badań.

Nie bez znaczenia są też predyspozycje do danej pracy. Może nam się wydawać, że lubimy dzieci, że w rodzinie to zawsze my byliśmy tą osobą, która  zajmowała się młodszymi dziećmi. Czymś innym jest jednak zajmowanie się dziećmi znajomych, dziećmi w rodzinie, a zupełnie czymś innym praca na wypoczynku z dziećmi. Jesteśmy odpowiedzialni za dzieci, które są pod naszą opieką. Grupa na półkoloniach liczy maksymalnie 15 osób. Każde dziecko jest inne, pochodzi z innego domu z różnych środowisk, posiada inne nawyki i przyzwyczajenia. Pamiętając o bezpieczeństwie musimy cały czas pamiętać o zapewnieniu dzieciom dobrej zabawy. Dzieciom przychodzą różne pomysły do głowy gdy się nudzą więc muszą mieć wypełniony czas po brzegi atrakcjami.

Aby móc ubiegać się o pracę wychowawcy półkolonii musimy mieć ukończone 18 lat i skończoną szkołę średnią.

Jeżeli chcecie spróbować swoich sił w tej roli i zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe zachęcam do podjęcia pierwszego kroku w realizacji tego celu czyli znalezienie kursu wychowawcy wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *