Jak znaleźć pracę jako wychowawca 1

Jak znaleźć pracę jako wychowawca?

Aby móc pracować jako wychowawca kolonijny należy spełniać kilka kryteriów. Zacznijmy może od tych formalnych.

Jednym z nich jest ukończony 18 rok życia. Musimy pamiętać o tym, że nie mamy szans na zatrudnienie na tym stanowisku przed osiągnięciem pełnoletności. Drugim ważnym punktem jest ukończenie szkoły średniej. Nie ma wymogu posiadania matury, wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej. Następnym bardzo ważnym elementem jest nasza niekaralność. I tutaj nie wystarczą nasze słowa o tym, że nigdy karani nie byliśmy. Musimy wystąpić do odpowiedniego sądu o wydanie dokumentu potwierdzającego naszą niekaralność. Uprawnienia pedagogiczne to również rzecz na którą organizator, który będzie chciał nas zatrudnić będzie zwracał uwagę. Jeżeli nie mamy ukończonych studiów o tym kierunku uprawnienia te możemy uzyskać kończąc kurs na wychowawcę kolonijnego. Jeżeli do tej pory udzielaliśmy się w harcerstwie i posiadamy stopień co najmniej przewodnika nie musimy ubiegać się o żadne dodatkowe uprawnienia. Tak samo jest w przypadku posiadania książeczki instruktora sportu.

 

Jak znaleźć pracę jako wychowawca 3

 

Jeżeli spełniamy powyższe kryteria lub wiemy, że jesteśmy w stanie zdobyć je przed rozpoczęciem współpracy warto poczytać o wymogach i oczekiwaniach jakie stawia przed nami praca na takim stanowisku. Pomimo tego, że daje nam sporo satysfakcji jest to praca bardzo wymagająca, w której nie możemy sobie pozwolić na gorszy dzień i chwilę nieuwagi. Każdy z organizatorów chciałby mieć w swoich szeregach kadrę, która jest pasjonatem swojej pracy. Osoby, które zapewnią uczestnikom taką frajdę i zabawę, że zapisy na kolejny turnus pojawią się jeszcze przed zakończeniem obecnego😊.

 

Jak znaleźć pracę jako wychowawca 2

 

Gdy wszystkie elementy naszej układanki pasują do siebie, aby móc aplikować na stanowisko wychowawcy ( i nie tylko na to stanowisko) musimy przygotować CV. Pokażmy w CV, że spełniamy kryteria formalne a także doświadczenie w pracy z dziećmi. Brak udokumentowanego doświadczenia nie dyskwalifikuję Cię. Ale podczas rozmowy na pewno organizator zada dodatkowe pytania aby sprawdzić jak np. zachowasz się w danej sytuacji, która może pojawić się podczas pracy z dziećmi, jak poradzisz sobie np. z rodzicami, którzy będą mieć jakieś zastrzeżenia bądź też z trudnym uczestnikiem. Przed spotkaniem rekrutacyjnym przygotuj się do takiej rozmowy. Zastanów się nad tym co może stanowić Twoja mocną stronę . O czym warto poinformować osobę zajmująca się rekrutacją podczas takiego spotkania. Zastanów się nad tym co możesz zaproponować uczestnikom z Twojej strony ? Jakie umiejętności i doświadczenia , które posiadasz są Twoimi plusami, które możesz wykorzystać po otrzymaniu pracy.